Bydgoszcz się kręci

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych wydarzeń i inicjatyw rowerowych w naszym regionie, wiele z nich organizowanych jest przez uczestników naszego projektu. Działania mają charakter cykliczny, szczegółowe informacje można znaleźć na stronach organizatorów.

Enea Bydgoszcz triathlon

Początek lipca

Impreza, która co roku gromadzi ponad 4 500 zawodników i blisko 25 000 kibiców. Jedno z największych wydarzeń multisportowych na Świecie i największa impreza triathlonowa w Polsce.

Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości

11 Listopada

Jedyny rajd rowerowy w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości.

Metropolia maraton mtb

Wrzesień

Ogólnopolskie zawody MTB rozgrywane na terenach leśnych Puszczy Bydgoskiej położonej pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.

Szosowa niedziela

Czerwiec

Stanowi pętlę ze startem i metą w Bydgoszczy, dystans liczy ok. 180 km i przebiega przez drogi publiczne województwa kujawsko-pomorskiego i województwa wielkopolskiego.

Rowerowa Pielgrzymka Szlakiem Męczeńskiej Śmierci bł. ks.
Jerzego Popiełuszki

Październik

Trasa Bydgoszcz - Parafia Św. Polskich Braci męczenników, Górsk, Toruń, Włocławek - Krzyż przy tamie i Sanktuarium we Włocławku.

Bydgoska Masa krytyczna

Każdy miesiąc

Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna zajmuje się organizacją przejazdów Masy Krytycznej w Bydgoszczy oraz dąży do poprawy infrastruktury rowerowej w mieście. Ich cele obejmują także popularyzację roweru jako środka codziennej komunikacji, edukację kierowców w zakresie współdzielenia dróg z rowerzystami i integrację bydgoskiego środowiska rowerowego, od codziennych użytkowników po rowerzystów rekreacyjnych.

Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej GRYF

Cały rok

Klub Turystyki Rowerowej "GRYF" z Bydgoszczy powstał w 1992 roku z inicjatywy grupy działaczy turystyki kolarskiej. W ciągu kilku dekad klub rozwijał się, zmieniając nazwę i zwiększając liczbę członków, przy czym zawsze pozostawał wierny idei promowania turystyki rowerowej i aktywnego spędzania czasu na rowerze. Klub przez cały rok organizuje rajdy i inne formy aktywności rowerowej powiązane z przyrodą i historią.

Puchar Rowerowej Stolicy

Różne okresy

Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski to ogólnopolski projekt, który realizowany jest w oparciu o aplikację mobilną Aktywne Miasta wykonaną na zlecenie Miasta Bydgoszczy. W ramach zabawy miasta oraz gminy walczą o tytuł najbardziej rowerowego samorządu w kraju. Już pierwszego dnia wiosny startuje oficjalny trening. To dwumiesięczna rozgrzewka przed finalnym starciem. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. Zdjęcie wykonano po rozdaniu koszulek liderom klasyfikacji.

Do pracy jadę rowerem

Wrzesień/Październik

Akcja zachęcająca do jazdy rowerem do pracy, rywalizacja miedzy firmami, zabawa, rekreacja, nagrody

Ocean Lava Planet Triathlon Polska

Koniec sierpnia

Najstarsza Impreza Triathlonowa w Polsce z koronnym dystansem IronMan (3.86 km pływania, 180 km na rowerze i 42.2 km biegu) oraz krótszymi konkurencjami. Obecnie jest częścią globalnego cyklu zawodów triathlonowych Ocean Lava Planet. To inicjatywa tworzona przez triathlonistów dla triathlonistów. Dostarcza sportowcom-amatorom wyjątkowego, rodzinno-uczestniczącego doświadczenia sportowego. Trasy zaczynają się w jeziorze Borówno a kończą na lekkoatletycznym stadionie Zawiszy trasa biegowa przebiega przez Myślęcinek -leśny park znajdujący się 3km od centrum Bydgoszczy.

Enea Cycling Challenge

Sierpień

Niepowtarzalne kolarskie zawody odbywające się w samym sercu Bydgoszczy na Trasie Uniwersyteckiej. Składają się one z wyścigów eliminacyjnych i emocjonującego Wielkiego Finału na 3,3-kilometrowej pętli, a także z Jazdy Indywidualnej na czas na dystansie 10 kilometrów. Dodatkowo, dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych oraz amatorów, odbywają się zawody i rajd rowerowy, a kibicom zapewnione są liczne atrakcje, w tym rowerowa gra miejska, wydarzenie ma honorowego ambasadora - znakomitego kolarza Sylwestra Szmyda, który pochodzi z Bydgoszczy.
Impreza obecnie jest poszerzana o wyścigi MTB/grawel:
- Rowerowe Wyzwanie (ok. 60km, pętla turystyczna z medalem na mecie i 3 punktami odżywczymi z lokalną kuchnią)
- Wielka Pętla (ok 150km, wyścig z trackerem GPS z najdalszym punktem aż w okolicach Tucholi).

Enea Żnin Triathlon

Maj

Wyjątkowe zawody triathlonowe, które oferują różne dystanse dla uczestników, umożliwiając start zarówno indywidualny, jak i w sztafetach. Zawody odbywają się na terenie kompleksu hotelowego Cukrownia Żnin, stanowiąc doskonałą okazję do rozpoczęcia sezonu sportowego i spędzenia aktywnego weekendu z rodziną.

Nbike

Cały rok

NBike Academy wyróżnia się jako jedyny klub w województwie kujawsko-pomorskim, który oferuje zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat. Dzięki temu, najmłodsi mają szansę rozwijać swoją pasję do kolarstwa górskiego. Ich determinacja i zaangażowanie przyczyniły się do osiągnięcia sukcesów na terenie całej Polski.


Aktywni bez roweru

Woda Bydgoska

15 Sierpnia

Co roku 15 sierpnia odbywają sie otwarte zawody pływackie "Woda Bydgoska".
Miejsce: Wyspa Młyńska
Dystanse: 650 m, 1600 m oraz 2800 m
Na zdjęciu: pływaniu towarzyszy "Przechodzący przez rzekę" jeden z symboli Bydgoszczy.

24h Bydgoszcz Open Water Swimming

Sierpień

24 godzinny maraton pływacki w centrum miasta. Indywidualni pływacy oraz sztafety rywalizują kto w ciągu doby przepłynie najdłuższą odległość w rzece Brda. W tym czasie na wyspie Młyńskiej zorganizowana jest baza namiotowa na chwile wytchnienia pod okiem sędziów.