Wróć do mapy głównej
Toruń

Wróć do mapy głównej
Toruń

Trasa rowerowa z Bydgoskiego Fordonu do Torunia to wspaniała przygoda, która łączy w sobie piękne krajobrazy, zabytki i możliwości aktywnego wypoczynku. Trasa ta jest w dużej części prowadzona po równych, asfaltowych drogach rowerowych, ale w niektórych miejscach przebiega również po lokalnych drogach asfaltowych i utwardzonych.

Początek trasy znajduje się w Starym Fordonie, gdzie warto przejechać przez Rynek i nabrzeże wiślane, które niedawno zostały wyremontowane. Następnie kierujemy się na Most Fordoński nad Wisłą, z którego rozciągają się przepiękne widoki na najdłuższą polską rzekę. Na moście nie ma drogi rowerowej, ale większość rowerzystów korzysta z chodnika (uwaga na jadących z naprzeciwka - jest wąsko).

Dalej trasa prowadzi przez Strzyżawę do Ostromecka, gdzie znajduje się kompleks parkowo-pałacowy. Warto tam pokręcić się chwilę po parku. Dalsza droga biegnie do Wałdowa Królewskiego lokalną drogą, a potem w kierunku Toporzyska drogą leśną. Przez Toporzystko przejedziecie ponownie lokalną drogą, by w Złejwsi Wielkiej wjechać na asfaltową DDR biegnącą śladem dawnej kolejki do samego Torunia.

Po drodze miniecie pomnik poświęcony księdzu Popiełuszce w Górsku i przejedziecie obok kompleksu religijnego w Porcie Drzewnym z kościołem, muzeum, parkiem i plażą.

Dalej trasa poprowadzi was drogami rowerowymi na bulwary nad Wisłą w Toruniu. Na wjazd do miasta zaproponowano trasę przez Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu (jeden z najstarszych parków w Polsce), ale równie dobrze możecie przejechać się ulicą Bydgoską obok wielu zabytkowych budynków w tej dzielnicy.

Zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu warto odbyć kierując się specjalnymi przewodnikami dla tego miasta. Proponowana trasa przebiega obok Zamku Krzyżackiego, kawałek ulicą Szeroką (uwaga na dalszym kawałku Szerokiej jest zakaz ruchu rowerów), Mostową, Ciasną, Łazienną i Kopernika (koło Katedry) i na Rynek. Warto pokręcić się po starym mieście w poszukiwaniu licznych zabytków. Wyjazd ze Starego Miasta ul. Chełmińską i Aleją Solidarności obok CKK Jordanki i Muzeum Etnograficznego.

Wyjazd z Torunia biegnie drogami rowerowymi wzdłuż ul. Szosa Chełmińska. Za przejazdem kolejowym proponuje się odbić i pojechać w kierunku Barbarki - czyli osiedla w lesie z pamiątkami historycznymi oraz miejscami rekreacji i odpoczynku wykorzystywanych przez mieszkańców Torunia.

Z Barbarki wracamy na trasę rowerową biegnącą po dawnej linii kolejowej w kierunku Unisławia - trasa biegnie wśród drzew i pól z dala od jezdni. W okolicy trasy znajdziecie Obserwatorium Astronomiczne, Zamek Bierzgłowski, gotyckie kościoły w Bierzgłowie i Świerczynkach - warto do tych miejsc podjechać.
Przy skrzyżowaniu DW551 proponujemy jazdę przez Gzin, Czemlewo i Reptowo drogami lokalnymi z dala od głównej drogi. W okolicy można podjechać na stok narciarski w Unisławiu, do rezerwatu Linje czy nad Jezioro Skrzynka. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać trasę biegnącą wzdłuż DW551 przez Dąbrowę Chełmińską.

Po kolejnych kilometrach dojedziecie do Ostromecka i przez most Fordoński do Starego Fordonu.

Pokaż więcej

Miejsca na trasie: